Máthé Attiláné Farkas Emese adománya templomunk részére
2023 november 29-től 2024. október 19-ig készült a perőcsényi református templomnak az a kalotaszegi nagyírásos liturgikus terítő együttes, amely elsősorban a templom szószéke, Mózes széke és az úrasztala díszítésére szolgál, ami Máthé Attiláné Farkas Emese újabb művészi alkotása, Isten dicsőségére. A hímzett garnitúra kilenc darabból áll: úrasztali terítő, szószék előzék, szószék feljáratának takarója, Biblia tartó könyvállvány terítője, orgona takaró, Mózes szék előzéke, orgona karzat előzéke, virágtartó alá való terítőcskék.
Az egyes ékes darabokat az a középponti mintaegyüttes kapcsolja össze, amelynek központi mintaeleme egy majorannából kiemelkedő leveles ágon nyugvó „tejesrózsa”, tetején apró majorannával, két oldalán pedig felfelé emelkedő leveles ágon ülő tulipánnal, alatta enyhén lefelé hajló ág végén elhelyezkedő „ugorkával”. A központi mintaelemeket egyik oldalon „kocsikerekes” motívum, míg a másik oldalon dupla majorannás, S alakú horgas, fölötte kocsikerekes, majd a horgas fölött egyszerű majoranna. Ezek a fő mintaelemek valamennyi hímzett darabon megtalálhatók. Az Alkotó a hímzést minden textília alsó harmadában helyezte el egységesen, kivételt képez a virágtartók alá való két kicsi textil, amelyeken egymáshoz ék alakban kapcsolódó hullámvonalak csúcsára egy-egy apró tulipán került, egymás fölé elhelyezett töltött pontok által közrefogva. A szószék takarón a fő mintaelemekből álló hímzés fölött olvasható a felirat:
„ELÉG NÉKED AZ ÉN KEGYELMEM…” ii. KOR. 12.9
Különlegesen gazdagon ékesített az úrasztalára való terítő. A terítő lelógó alsó harmadában a fő motívumok követik egymást, jelezve a többi textillel való összetartozást. Azonban a középső része különösen gazdagon hímzett. Középen egy dúsan, tömötten kivarrott „tejesrózsa” látható, amelyet négy tulipán keretez, közöttük egy-egy leveles ággal. A tulipánok fölött egy-egy „körtis görginás ág” emelkedik ki, közöttük horgassal és „kocsikerekessel”, valamint apró rózsákkal. Ezt követően kacsokkal egymásba fonódó tulipánsor zárja a központi ékítményt. Valamennyi hímzett darabján az együttesnek kézzel horgolt csipke adja a keretét. Egyébként ez a tervezés és kivitelezés, a középnek hangsúlyos, egyedülálló, különösen gazdag megjelenítése a középkori kolostorkertekre emlékeztető, ahol a középső zárt tér a köznapi használatból kiemelve, a szent dolgokkal érintkezett, ahogy itt is: az úrvacsorai edényekkel és az úrvacsora szent jegyeivel, Jézus Krisztusra utalva. A mintaelemek és együttesek megnevezésével kapcsolatban el kell mondani, hogy az elnevezések a helyiek által ismert természeti környezetből valók, amelyeknek megnevezése a kalotaszegi nyelvjárás sajátosságaihoz tartozik.
Az együttes nyers vászonra piros hímzőfonallal készült.
Máthé Attiláné Farkas Emese ezzel, a perőcsényi templom ékesítésére szolgáló textil együttessel immáron a tizenkettedik templomot ajándékozta meg, hirdetve az Úr dicsőségét és a szolgáló szeretet adományát. Ismét hangsúlyozni szeretném, amint azt korábban is megtettem, hogy a kalotaszegi hímzés elkészítése komoly felkészültséget, pontosságot, türelmet, fegyelmet, különösen magas szintű technikai tudást igényel, ugyanis a hímzést meg kell tervezni úgy, hogy a felület kitöltése arányos legyen és a fő mintaelem mindig hangsúlyosan jelenjen meg. Ezen az együttesen a fő mintaelemre az alkotó az ismétlődéssel külön felhívta a figyelmet, de mindezek mellett kiemelte az úrasztali terítő közepét, amely egyedülálló, egyszer jelenik meg, hangsúlyozva, rámutatva arra, hogy az úrvacsora jegyei ide kerülnek, ezért ez a gazdag ékítmény nem ismétlődhet. Erről az alkotásról is elmondható, amint az valamennyit jellemzi, hogy mintaszerkesztése, ékítményei harmóniát sugároznak és egyéni tervezés szülöttei úgy, hogy a funkcióhoz való alkalmazkodást alkotója nem tévesztette szem elől. A kompozíció és a díszítmény összhangról árulkodik, arányosság, igényesség, mívesség, stílustisztaság, mértéktartás jellemzi, amint Emese asszony minden művészi alkotását, de mindezeken túl rendkívül dekoratív megjelenésűek. Különös gazdagságot finom ízlést tükröznek. Bár a hagyományos mintaelemeket alkalmazza, de mindig másképp alakítja, tervezi, annak megfelelően, ahogy azt a funkció megkívánja. A kalotaszegi hímzéskultúrát az egyszerű és összetett mintaelemeivel ezen a perőcsényi templomot ékesítő együttesen is megtaláljuk. Mint minden művészi alkotása Emese asszonynak, ez a gazdagon ékesített együttes is szemet gyönyörködtet és méltó szolgálatára lesz a közösség ünnepi alkalmainak. Ezzel a munkájával ismét hangsúlyosan bizonyította Emese asszony, hogy egyéni látásmóddal tervez és hímez, a legegyszerűbb motívumból is képes egészen gazdag mintaegyüttest megalkotni. Minden alkotására, úgy erre ugyancsak jellemző, hogy az egyszerű és a bonyolult mintaelemeket arányosan és szükség szerint hangsúlyosan helyezi el a díszítendő felületen. Variációs képességének köszönhetően mindig gazdag, változatos, míves munkák kerülnek ki kezéből.
Emese asszony ezzel az alkotásával ismételten bebizonyította, hogy cselekedete Istentől rendelt küldetés, örömszerzést szolgál és az Úrtól kapott talentumát arra használja, amire azt kapta, hirdetve az Úr dicsőségét. Isten áldása legyen újabb tervein és művészi alkotó munkáján! Ő azoknak sorát gyarapítja, akik évszázadok nemes hagyományait követve, a liturgia ünnepélyessé tételéhez ékesített alkotásokkal önzetlenül járultak hozzá, hálát adva a Fennvalónak, hirdetve dicsőségét és az alkotóknak a református egyházhoz való ragaszkodását, hűségét.
S. dr. Lackovits Emőke néprajzkutató