SOHA NE MENJEN EL TÉTLENÜL FÖLDÖN FEKVŐ EMBER MELLETT!
…mert ezzel akár életet menthet!
Az utcán járva bárkivel előfordulhat, hogy földön fekvő, magatehetetlen embert vesz észre. Soha ne menjen el mellette segítségnyújtás nélkül!
Igen, lehetséges, hogy alkoholt fogyasztott és „kifeküdt” az utcán, DE lehet, hogy nem ez az oka!
Lehet, hogy kábítószert fogyasztott és attól lett rosszul, DE lehet, hogy nem azért!
Bármi is legyen az oka annak, hogy egy ember az utcán fekszik, – anélkül, hogy az okát keresné – lépjen oda hozzá, szólítsa meg, kérdezze meg, hogy miben és hogyan segíthet neki! Eszméletlen, esetleg már élettelen emberhez haladéktalanul hívjon segítséget!
Hívja a 112-es segélyhívó számot, elmondják, hogy Ön helyben mit tehet a földön fekvő emberért, illetve útnak indítják a szakszerű ellátást nyújtó mentőcsapatot.
Minden állampolgárnak kötelessége segítséget nyújtani olyan személy részére, akinek az élete vagy testi épsége veszélyben van! A Büntető Törvénykönyv Segítségnyújtás elmulasztása cím alatt meghatározza, hogy milyen büntetés jár annak, aki e kötelességének nem tesz eleget.
Ne legyünk előítéletesek, bárkivel előfordulhat, hogy valamilyen ok miatt rosszul lesz az utcán, segítsünk egymásnak!
A pandémiás időszak korlátozásait követő fokozatos enyhítések ideje alatt sem szabad megfeledkezni arról, hogy a tolvajok minden lehetséges alkalmat megragadnak.
Egy kis odafigyeléssel, elővigyázatossággal sok kellemetlenség elkerülhető.
Ellenőrizze, őrizze, vigyázza értékeit, és ismerje fel az elkövetési módszereket, az elkövető személyeket!
A zsebtolvajok módszerei:
Lökdösődés, tülekedés – Közlekedési eszközökre történő fel-, illetve leszálláskor lökdösődni, tülekedni kezdenek, és a szoros testi érintkezést kihasználva próbálják elemelni a pénztárcákat, egyéb értékeket.
Álcázó tárgy – Egyesek kezükben álcázó tárgyat (reklámszatyrot, újságot, kabátot, pulóvert stb.) tartanak, és annak takarásában igyekeznek a táskák, zsebek tartalmát átkutatni, vagy társaik mozdulatait fedezni.
Zsebre dugott kéz – Látszólag zsebre dugott kézzel állnak a kiszemelt áldozat mellett, miközben saját kivágott zsebükön keresztül a kabátjukból kinyúlva kezdenek a potenciális sértett táskájában keresgélni.
Láthatóság, könnyű célpont kihasználása – A vállon hordott vagy a földre helyezett táskából, kosárból, illetve a ruházat külső zsebeiből kiveszik a kinézett tárgyat. A zsebtolvajok könnyű prédának tartják a cipzáras, mágneszáras táskákat, míg a csatos kivitelűvel nehezebben boldogulnak.
A zsebtolvaj soha nincs egyedül. A legtöbb esetben a bűnelkövetők munkamegosztásban tevékenykednek:
Elterelő – Eltereli az áldozat figyelmét.
Fedező –A potenciális áldozat mellett eltakarja a tolvaj kezét.
Jelző – Kiszűri a tömegből azokat, akik figyelik őket.
Értékmentő – A lopást követően a helyszínről eltünteti a megszerzett tárgyakat.
Fogadja meg tanácsainkat és védekezzen a zsebtolvajok ellen!
- Fokozottabban figyeljen értékeire, ha forgalmas helyen tartózkodik, vagy utazik! Ajánlott válltáskáját maga előtt tartva közlekedni.
- Ne tartson okmányokat, értékeket táskája külső zsebeiben!
- Ne tegyen egy helyre pénztárcát, okmányokat, lakáskulcsot, mobiltelefont!
- Vásárláskor, az áru válogatásakor soha ne tegye le táskáját, pénztárcáját a pultra vagy a bevásárlókocsiba. Értékeit ne hagyja felügyelet nélkül!
- Ismerje fel az elkövetési módszereket, az elkövető személyeket a fenti felsorolás alapján.
- Ha gyanúsan viselkedő személyt lát, ellenőrizze értékeinek meglétét!
- Ha tetten éri a tolvajt, hangosan kérje az emberek segítségét, értesítsék a rendőrséget!
Ne fordítson hátat, ha zseblopást észlel! Ne feledje, nemcsak a zsebtolvaj, Ön sincs egyedül! Rendőri intézkedést igénylő esetben hívja a 112-es segélyhívót.
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály